Benzin ve LPG’den sonra LNG istasyonları geliyor

Kategori : EnerjiTarih : 05 Mart 2017


EPDK, benzin ve LPG istasyonlarının ardından LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) istasyonu kurulmasının da önünü açıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt ve LPG (sıvılaştırılmış doğalgaz) istasyonlarının yanı sıra, yeni bir istasyon kurulmasının önünü açtı. Karara göre, artık LNG istasyonu kurulabilecek. Böylece, toptan satış lisans sahipleri, karayolu taşıtlarında yakıt olarak kullanılmak üzere LNG satışı yapabilecek. Çevre dostu LNG ile daha az karbondioksit gazı salınımı hedefleniyor. Önemli adım, EPDK’nın Doğalgaz Yönetmeliği’nde değişikliğe gitmesiyle atıldı.

Buna göre LNG istesyonu toptan satış lisans sahipleri, karayolu taşıtlarında yakıt olarak kullanılmak üzere LNG satışını, belli bir adreste kuracakları tesiste gerçekleştirebilecek. Satış, sadece lisansa konu tesiste gerçekleştirebilecek. Yurt genelinde doğalgaz satışı yapan diğer toptan satış şirketlerinin, belli bir adreste, karayolu taşıtlarında yakıt olarak kullanılmak üzere LNG satışı yapmak istemesi halinde ayrı lisans alması zorunlu tutuluyor.

Özelikle kamyon, TIR, otobüs gibi vasıtalarda uygulama alanı olan LNG, binek arabalarının depolarının küçüklüğü nedeniyle kullanılamıyor. Düzenlemeyle, araçlarda doğal gazın kullanım alanının yaygınlaştırılması ve karbondioksit salınımlarının düşürülerek, çevreyle dost taşımacılığın teşviki öngörülüyor. Dünyada karbondioksit salınımlarının en büyük iki kaynağının enerji sektörü ve ulaştırma sektörü olduğu belirtiliyor. Fosil yakıtlar içinde en çevre dostu olan doğalgazın ulaştırma sektöründe daha fazla kullanılması ülkelerin enerji politikalarında önemli görülüyor.

Kaynak:http://enerjienstitusu.com/2017/01/30/epdk-kararina-gore-lng-istasyonlari-kurulacak/


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :