Dönüşüm yalıtım için fırsat olacak

Kategori : EnerjiTarih : 05 Mart 2017


Türkiye’de enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor. Binalarda harcanan enerjinin yüzde 80’i de ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor.

Türkiye’de enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor. Binalarda harcanan enerjinin yüzde 80’i de ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Türkiye’deki 19 milyon binanın yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmadığı düşünüldüğünde her yıl verimsiz tüketilen enerjinin tablosu daha net görülüyor.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, boşa harcanan bu enerjiye artık dur denilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ülkedeki mevcut binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmaması nedeniyle kaybedilen enerjinin maliyetinin yaklaşık 9 milyar 265 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Yörük, “Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen enerji kaynaklarını plansızca harcamaya devam ediyoruz. Bu gidişe dur demezsek cari açığın bir numaralı sebebi olan enerji ithalatı ülke ekonomimizin üzerinde ciddi bir kambur oluşturmaya devam edecek” dedi.

Yalıtımsız binalarda yaşayanların yalıtımlı binalardakilere kıyasla yüzde 50 daha fazla fatura ödediklerini belirten Yörük, kentsel dönüşümün çok önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Yeniden inşa edilecek tüm binalara uluslararası standartlara uygun, CE belgeli malzemelerle yalıtım yapılırsa ülkemizin ısı yalıtımı olmayan binalar yüzünden gereksiz yere tükettiği enerjiyi azaltabiliriz” şeklinde konuştu.

Kaynak:http://www.konuthaberleri.com/donusum-yalitim-icin-firsat-olacak.html


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :