Enerji Takımı’nın Yeni Takım Oyuncusu “Enerji Verimli Bina” Projesi Tanıtıldı

Kategori : EnerjiTarih : 04 Mart 2017


Enerji Takımı’nın Yeni Takım Oyuncusu “Enerji Verimli Bina” Projesi 8. Enerji Verimliliği Fuarında Tanıtıldı

Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde düzenlenen 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı İstanbul WOW Convention Center’da başladı. 11-12 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak olan forum ve fuarı açılış konuşmalarını Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez yaptı. Enerji verimliliğinin önemini çeşitli projelerle toplumun 7’den 70’e her kesimine anlatan Enerji Verimliliği Derneği ise  yıl boyunca yaptığı çalışmaları fuar katılımcılarına anlattı.
8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlatan Enerji Verimliliği Derneği ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar “Bizler Enerji Verimliliği Derneği olarak; ülkemizi kuzeyden güneye, doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu toplumsal bilincin her kesimde oluşabilmesi için ise farklı   farklı projelere imza atıyoruz. Türkiye’ye ve hanelerimize ekonomik bir değer katmak için bir takım kurduk.  Adı “Enerji Takımı” Farklı kurumsal paydaşlar ve sektörler arasında enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla oluşturulan  Enerji Takımı Projesinin  içerisinde Enerji Hanım,Enerji Çocuk,Enerji Verimli Sanayi,Enerji Verimli Ulaşım projelerimiz yer  alıyor.” dedi.
Enerji Takımı çalışmasında amacın , her kesimden enerji tüketimi yapan  kitlelere ulaşmak  ve herkesin Enerji Takımı üyesi olmasını sağlamak olduğunu söyleyen Çağlar,  projeler ile  2023 yılına kadar 150 milyar TL kaynak oluşturmayı hedeflemekteyiz”. dedi.
Bugüne kadar yapılan çalışmalardan kısaca bahseden Çağlar, “Dernek olarak, Enerji Hanım” projesi ile  bugüne kadar 21 ilde 34 bin kadına ulaşılarak  evlerde  nasıl ufak önlemlerle tasarruf yapabileceklerini anlattırken, Enerji Çocuk Projemiz ile çocuklarımıza seslendik. Bugüne kadar  774 pilot okulumuzda 18bin öğrencimiz enerji verimliliği kulüplerine üye oldu. Bu sene ise  10 bin öğrenciye daha ulaşmayı hedefliyoruz. Enerji Verimli Sanayi ile yine  7 ilimizde toplantılar gerçekleştirerek  sanayicilerimize sanayide enerji verimliliğini anlattık. Proje ile on yılda ülke ekonomisine 65 Milyar TL değerinde enerji tasarrufu sağlanması ve işletmelerin faturalarının yüzde 30 azaltılmasını hedefleniyoruz.” dedi. Enerji Verimli Ulaşım çalışması ile  başta toplu taşıma sürücüleri olmak üzere sürücülerin verimli sürüş teknikleri eğitimi almaları konusunda yönlendirme yaptıklarını belirten İbrahim Çağlar, takımın yeni oyuncusu olan Enerji Verimli Bina Projesinden kısaca bahsetti.
Takımın 5. Oyuncusu Enerji Verimli Bina oldu.
Takımın yeni oyuncusu Enerji Verimli Bina Projesinden de bahseden İbrahim Çağlar, “Türkiye’de yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla. Bu da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Proje ile her mahallede en az bir binanın yalıtım çalışmasına başlaması hedeflenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde belirlediğmiz 7 bölgedeki 7 büyük şehirde Belediye Başkanlarının ve bina yöneticilerinin katılacağı  proje toplantılarının yapılmasını sağlayarak   konu ile ilgili farkındalık oluşturacağız.” dedi.
Kaynak : enver.org.tr

Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :