Enerji tasarrufu yasaya giriyor

Kategori : EnerjiTarih : 25 Mart 2017


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreyle dost binaların yasal zemine oturtulması için çalışma yapıyor. Bu kapsamda yeni binalarda ısı yalıtımı zorunlu kılınırken eski binalarda ısı yalıtımının yaygınlaştırılması için hayata geçirilen teşvik uygulaması devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreyle dost binaların yasal zemine oturtulması için çalışma yapıyor. Bakan Özhaseki, “Yeşil evler, enerji tasarrufu sağlayan evler yavaş yavaş önümüzdeki günlerde yasada yerini bulacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde “stratejik gürültü haritaları”nın hazırlanması, binalarda ses yalıtımı, çevreyle dost “yeşil bina” uygulaması ile ilgili çalışma yapıyor. Bakan Mehmet Özhaseki, “Gerek akıllı kentler, gerek yeşil binalar gerekse de binaların ısı yalıtımı konusunda birçok yönetmelikle değişikliğe hazır hale geliyoruz. Yeşil evler, enerji tasarrufu sağlayan evler yavaş yavaş önümüzdeki günlerde yasada yerini bulacak ve hiç değilse bu saatten sonra yapılaşma böyle devam edecek” dedi. Özhaseki, “yeşil binalar” konusunda İstanbul Teknik Üniversitesi ile bir protokol imzalandığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Çalışmalar bitmek üzere. Çıktığında bundan evlerin ruhsatı ve meskeni aşamasında birtakım tedbirler getireceğiz. Pencerelerin büyüklüğü ve boyutu, çift cam olup olmaması ile ilgili bir tedbir, evlerinizdeki enerjiyi yüzde 40-50’ye kadar hatta birçok yerde karlı hale getirebilecek bir duruma dönüşüyor. O zaman bütün bunların yönetmeliklerinin yazılması gerekiyor.”

İllerde stratejik gürültü haritalarının çıkarılmasına yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren Özhaseki, “23 ilde çalışma yaptık. Gürültü haritalarını çıkarmaya çalışıyoruz. Bazı illerimizde demiryolu, havayolu, karayolu nasıl etkiler diye birkaç alanda çalışıyoruz var” diye konuştu. Özhaseki, ses yalıtımına yönelik tedbirleri almak için de inşaat ruhsatları ve meskenler verilirken buna dikkat eden bir yapı oluşturulduğunu ve fiziki bazı önlemlerin alındığını ifade etti.

Kaynak:http://www.karar.com


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :