Enerji Uzmanı Bayramlar: “Mantolama, ölümcül tehlikeli bir uygulama!”

Kategori : YalıtımTarih : 25 Mart 2017


Enerji Uzmanı Bayramlar: "Mantolama, ölümcül tehlikeli bir uygulama!"

Son günlerde yaygınlaşan mantolama sitemi zararlı mıdır? Mantoloma sisteminde hangi malzemeler kullanılıyor biliyor musunuz? Isı yalıtım için en doğru seçenek hangisi? Enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır? İşte detaylar…

Enerji Uzmanı Bayramlar: “Mantolama, ölümcül tehlikeli bir uygulama!”

EKO YAPI Genel koordinatörü ve aynı zamanda Enerji Verimliliği Uzmanı olan Hasan Bayramlar ile, yalıtım teknolojileri, ısı yalıtımı üzerine konuştuk. TBMM’nin; ısı yalıtımı harcamalarını vergiden düşürecek taslağı geçirmesi ve binalarda ısı yalıtımı zorunluluğunun varlığı, bu alanda yoğun bir rekabeti de doğuruyor. İşte o söyleşimiz.

–  Mantolama uygulamasının zorunlu hale gelmesiyle birlikte, neredeyse her mahallede, mantolama uygulaması yapan firmalar açılmaya başladı. Binalara uygulanan mantolama sağlıklı mıdır?

Kesinlikle değildir. Klasik mantolama, strafor adı verilen petrol türevi malzemeler ile yapılmaktadır. Bu malzemeler, ölümcül tehlikeli malzemelerdir. Kanserojen, hava almayan ve bir olası yangın durumunda zehirli gaz salan bu malzemeler, adeta alışkanlığa dönüşmüştür. Ayrıca, bu malzemeleri tatbik etmek, yönetmeliğe aykırıdır. 19.12.2007 tarih ve 26735 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin 27 nci maddesine göre “ Dış cephelerin, yüksek binalarda zor yanıcı malzemeden ve diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması” gerekiyor. Bu malzemeler, işte bu yönetmeliğe aykırıdır. Ama maalesef uygulanışı kolay olduğu için ve çok fazla üretici olduğu için, lobiler üzerinden malzeme varlık sürdürüyor.

– Strafor çok yaygın kullanılan bir malzeme. Ve siz bu malzemenin sorunlu olduğunu söylüyorsunuz. Doğru mu anladım?

Evet. Bakın, straforu uygulamak için binada delikler açılır. Bu delikler ısı köprüleri oluştururlar. Bu ısı kaybı yaratır. Ayrıca, bu malzeme nefes almadığından, bir süre sonra mutlaka rutubet oluşur. Biz, EKO YAPI olarak, 4-5 yıl önce strafor yaptırmış sitelerin yeniden ısı yalıtımı yaptırma taleplerine yetişemiyoruz. Yüzlerce personelimiz, sırf bu taleplere bakıyor. Çünkü bu malzemeler, plaka plaka uygulandığından, bir süre sonra mutlaka dökülüyor. İnsanlarımızın parasına ve sağlığına yazık.

– Peki, sağlıklı ve ekonomik “ısı yalıtımı” için hangi malzemeler kullanılmalıdır?

Isı yalıtımında amaç, binanın enerji verimliliğini arttırmak, enerji tasarrufu sağlamaktır.Bu zorunludur. Burada amaç doğrultusunda ürün uygulamak gerekir. AB ülkeleri straforu terk etti. Yerine; “likid seramik ve perlit-pomza bazlı sıvalar” kullanılıyor. Biz EKO YAPI olarak, NOVABRAN’ın ana bayisiyiz. Binanın dış yüzeyine 2 tür malzeme seçeneği sunuyoruz. Her ikisi de ekolojik ve yangına dayanıklı. A1 ve T1 lisanslı ürünler. İlk olarak, perlit bazlı yalıtım sıvası seçeneği sunuyoruz. Bu; ömürlük bir uygulama. Dış yüzeye 2 cm bu sıvayı uygulayıp boyuyoruz. Bu tercih edilmez ise, boya rulosu ile yüzeye sürülerek uygulanan olağanüstü verimli bir malzememiz var. Bu malzemeler nefes alıyor, binayı delmiyor, yangına karşı koruyor, ısı tasarrufunda %50’lere varan tasarruf sağlıyor. Yurttaşlarımız http://www.ekoyapimarketleri.com sitesinden bu malzemeleri inceleyebilirler.

– Binalara enerji kimlik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu belge nasıl çıkartılıyor?

Maalesef bu alanda da işgüzarlıklar var. Her EKB uzmanı bu belgeyi düzenleyebiliyor. Bu nedenle şirketler, EKB uzmanları ile anlaşarak belge düzenletme imkanına sahip. Doğru iş nasıl olmalı? Gerekli ölçümler yapılmalı. Biz, ölçümleri yaptırıp bu belgeyi binalara sağlıyoruz. İnsanlarımız, sırf birilerinin rekabet hedeflerinin tutması için riske atılmamalı. Her şeyin sağlıklısı, kalitelisi var. O yüzden, doğru iş yapmaya teşvik edilmeli.

Kaynak:http://www.cagdasses.com


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :