İnşaatı kendisi yapan damga vergisi ödeyecek

Kategori : İnşaatTarih : 25 Mart 2017


İnşaat sektörü için getirilen damga vergisinin sıfırlanmasına ilişkin düzenlemenin sadece müteahhitleri kapsadığı anlaşıldı. Vatandaş ya da şirket; inşatını kendisi yaparsa damga vergisi ödeyecek.

İnşaat sektörünü rahatlatmak için geçtiğimiz ay yapılan damga vergisi muafiyeti düzenlemesinde önemli bir detayın gözden kaçtığı anlaşıldı. 6824 sayılı Kanun’la; resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, bu kapsamdaki yapı müteahhitleri ile alt yüklenicileri arasındaki inşaat taahhüt sözleşmeleri ve bunların danışmanlık işleri sözleşmelerinde ve yapı denetim hizmeti sözleşmelerinde damga vergisi binde 9,48 olarak uygulama kararı alındı. Ardından Bakanlar Kurulu Kararı ile söz konusu sözleşmelerde damga vergisi sıfırlandı.

GÖZDEN KAÇMIŞ!

Ancak, sözleşmelerin doğrudan Bakanlar Kurulu Kararına yazılı şekline bakıldığında kendi arsası üzerine inşaatı kendisi yapan kişi ve şirketlerin, yapı denetim hizmet sözleşmeleri hariç sıfır oranlı damga vergisi uygulamasından yararlanmalarının mümkün olmadığı ortaya çıktı. Özellikle taşra şehirlerindeki vatandaşların ve küçük ölçekli şirketlerin kendi arsaları üzerine inşaatları kendilerinin yaptığına dikkat çekiliyor. Bu kapsamda düzenlemede bu durumun gözden kaçtığına işaret edildi.
Yapılan damga vergisi düzenlemesinde arsası üzerine inşaatı kendisi yapan vatandaşlar ya da kendi arsalarına inşaatı kendileri yapan şirketler aleyhine bir durum ortaya çıktı. Bu kesimler yapı denetim hizmeti alacakları için onlarla yapacakları sözleşmelerde damga vergisi ödemeyecekler. Ancak, yapacakları inşaatlarla ilgili alt yüklenicilerle düzenledikleri inşaat taahhüt sözleşmeleri ve inşaatla ilgili danışmanlık hizmet sözleşmeleri nedeniyle binde 9,48 oranında damga vergisi ödeyecekler.

Kaynak:yenişafak.com.tr


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :