Kentsel dönüşümde yalıtım vazgeçilmez

Kategori : YalıtımTarih : 06 Mart 2017


BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, kentsel dönüşüm projelerinde temelden çatıya su ve ısı yalıtımının vazgeçilmez olduğunu söyledi

Yalıtım şirketi BTM’nin Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği”nde yapılacak değişikliği değerlendirdi. Kentsel dönüşüm projelerinde temelden çatıya su ve ısı yalıtımının vazgeçilmez olduğunu belirten Ürkmez, yeni yasa ile vatandaşların depreme karşı çok daha korunaklı yapılarda yaşayabileceklerine dikkat çekerek, “Su yalıtımının zorunlu olması ile yaşadığımız binalar korozyona karşı korunacak, bu da birçok hayat kurtaracak” dedi.

Zamanlama doğru

Levent Ürkmez, yönetmelik değişikliğinin doğru bir zamanda gündeme getirildiğini ifade ederek, “Kentsel dönüşüm projelerinin bölge insanlarının daha sağlam, konforlu, sağlıklı ve modern konutlarda yaşamlarını sürdürmelerine olanak sağlaması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte ortaya çıkacak yeni kentler de bu yönetmelik sayesinde su yalıtımlı binalardan oluşacak ve olası bir deprem karşısında vatandaşlarımız mağdur olmayacak. Kentsel dönüşüm merkezlerinden biri olan İzmir’de kayalık ve sağlam zemine sahip alanlar olduğu gibi, toprak seviyesine oldukça yakın, yumuşak ve alüvyon zeminler de bulunuyor” dedi.

Bohçalama su yalıtımı

Ürkmez, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak bina temellerinin her yanını saracak şekilde bohçalama su yalıtımı yapılırsa, binaların hem su geçirimsiz hem de depreme dayanıklı olacağına dikkat çekti.
Sektördeki merdivenaltı üretime vurgu yapan Ürkmez, seçilecek olan su yalıtımı malzemelerinin CE Belgesi taşıması ve Avrupa standartlarında üretilmiş olmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

İKİ KRİTİK NOKTA VAR

Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğine göre yapı kullanma izni alınması aşamasındaki teknik kriterler arasında su yalıtımı da yer alacak. Eğer binaya su yalıtımı yapılmamış ise yapıya kullanım izni verilmeyecek. Ayrıca su yalıtımı yapılmaması halinde, bunun vereceği hasar da dikkate alınarak sorumlulara İmar Kanunu gereğince 2, 4 veya 6 bin lira para cezası uygulanacak. Bu kararların uygulanması için mutlaka sağlıklı bir piyasa gözetim ve denetiminin şart olduğunu belirten Ürkmez, iki kritik noktaya da dikkat çekerek, “Bunlardan biri binalarda su yalıtımı yapılıp yapılmadığı, diğeri ise su yalıtımı yapılacak malzemelerin nitelikli olup olmadığının denetlenebiliyor olması” dedi. Kaynak:YeniAsır


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :