Konut kredisi kullanmanın 4 altın kuralı!

Kategori : İnşaatTarih : 19 Mart 2017


Konut kredisi çekmeden önce bilinmesi gerekenler

Konut projelerinde düzenlenen kampanyalarda tüketicilere cazip fırsatlar sunuluyor. Konut üreticileri de düşük faiz ve vade seçeneklerine ek olarak ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde damga vergilerinin kaldırılmasının ve KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin konut sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Hayalindeki eve kavuşmak isteyenler kampanyalarda sunulan fırsatları değerlendirmeye çalışıyor. Kimisi peşin parayla ev sahibi olurken kimisi de konut kredisi kullanıyor. Ancak konut  kredisi kullanmadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kredi kullanmadan önce bu noktalara dikkat edilmesi kredi maliyetini azaltıyor. Yoksa daha fazla maliyetle karşı karşıya kalınabiliyor. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli, konut kredisi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler neler?

1- Konut kredisi kullanmadan önce bankaların kredi ürünlerinin araştırılması gerekir. Bu araştırma yapılırken özellikle bankaların istediği faiz oranının ne olduğu öğrenilmeli. Kredi faiz oranının düşük olması da önemlidir. Bu aylık taksit tutarının ve toplam ödeme tutarının düşük olmasını sağlar.

2- Kredi faiz oranının yanı sıra kredi alırken ödenmesi gereken masrafların neler olduğunu öğrenmek gerekiyor. Bu masraf kalemleri toplam maliyeti arttırdığı için bu noktaya da dikkat etmek büyük önem taşıyor.

3- Kredi çekerken bankalar kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notuna dikkat ediyor. Bu nedenle kredi kullanmadan önce kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bu konuyu da göz ardı etmemek önemli.

4- Doğru krediyi belirledikten sonra dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta da sözleşmeyi dikkatlice incelemektir. Kısaca sözleşmeyi dikkatlice okuyup, incelemek büyük önem taşıyor. (3dkonut.com)

kaynak:inşaatgündemi

 


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :