Kuzey Kutbunda kıyamet kasası

Kategori : EnerjiTarih : 25 Mart 2017


Dünya tarımının geleceği kuzey kutbunda korunuyor… Tohumlar, Deniz seviyesinden 130 metre yukarıda bir dağın içine oyulmuş tüneller ve beş kilitli kapıdan sonra ulaşılabilen bir odada korunuyor…. Eksi 18 derecede sabitlenmiş oda patlamalara, buzulların erimesine dayanıklı ve 200 yıl boyunca ayakta kalabilecek şekilde inşa edilmiş

 

Ürün çeşitliliği ve belki de dünyadaki yaşamın geleceği, dünyanın en soğuk topraklarından birinde, kutup dairesinde korunuyor

Kuzey kutup noktasının çok yakınında donmuş toprakların arasında bir beton parçası göze çarpıyor. Bu beton, insanlığın soyunun devamı için gerekli tohumların örneklerinin saklandığı tohum bankasının yerini işaret ediyor.

Deniz seviyesinden 130 metre yukarıda bir dağın içine oyulmuş tüneller ve beş kilitli kapıdan sonra buraya ulaşılabiliyor. Bazılarına göre burası dünyanın en önemli odası. Oda patlamalara, buzulların erimesine dayanıklı ve 200 yıl boyunca ayakta kalabilecek şekilde inşa edilmiş.

Tohumlar -18 derecede sabitlenmiş odada tutuluyor. Elektrikler tamamen kesilse bile yalıtım katmanları sayesinde sıcaklığın sıfır dereceye çıkması on yıllar alacak.

En kötü senaryoyu temel alarak dünyanın bitkisel çeşitliliğini korumayı amaçladığı için buraya kıyamet kasası da deniyor.

Kaynak:kanalb.com.tr


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :