Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Kategori : YalıtımTarih : 25 Mart 2017


7Mantolama(ısı yalıtım) çeşitlerinin neler olduğu mantolama yapılacak alanın türüne göre farklılık göstermektdir. Hangi mantolama çeşidinin nerde kullanılacağı sorusunun cevabı evine ya da iş yerine mantolama yaptırmak isteyen mülk sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Mantolama çeşitleriyle ilgili merak edilen soruların cevabını yazımızın geri kalan kısmında bulabilirsiniz.Hangi Mantolama?Matolama çeşitleri ya da bir başka tabirle ısı yalıtım çeşitleri; dış cephe mantolama, iç cephe mantolama, ortadan mantolama, döşemelerde mantolama ve çatı mantolama olmak üzere 5 alanda uygulanmaktadır. İşte detaylar:

  1. Dış Cephe Mantolama

Adından da anlaşılacağı üzere binaların dış yüzeyine uygulanan bir ısı yalıtım sistemi olan dış cephe mantolamada dışarıdan içeriye ısı akışını engellemek ve binanın içerisindeki ısı kaybını en aza indirgemek adına bina dış cephesine ısı yalıtım malzemeleri kullanarak uygulanan mantolama çeşididir. İnşaat sektöründe en çok tercih edilen ısı yalıtım modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış cephe yalıtımında kullanılan başlıca malzemeler EPS, XPS, Taş Yünü ve Neopor’dur.  Dış cephe mantolama çeşitleri kendi arasında farklılık göstermektedir. Bu farklılıklara bir sonraki yazımızda değinmeye çalışacağız.

  1. İç Cephe Mantolama

Binaların iç yüzüne uygulanan bu yalıtım şekli dış cephe yalıtımla benzer yöntemler kullanılarak yapılır. Binanın iç yüzeyi ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanarak boyanır. Bu uygulamadan farklı olarak kaplanan malzeme üzerine alçıpan uygulaması da yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadır.

  1. Ortadan Mantolama

Karmaşık bir mantolama çeşidi olarak görülse de aslında ortadan mantolama yine adından da anlaşılacağı üzere bina dış yüzeyi ile iç yüzeyi arasında kalan orta kısma uygulanan mantolama çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu mantolama çeşidi ilk iki mantolama çeşidine göre daha az tercih edilen bir uygulamadır.

  1. Çatı Mantolama

Çatılarda ısı, su ve ses yalıtımı gibi üç farklı şekilde uygulanan bu mantolama çeşidinde çatılarda geçirgenliği önleme amaçlı bir yalıtım yöntemi uygulanır. Bu mantolama çeşidinde en çok su geçirgenliğini önleme çalışmaları yapılır. Isı yalıtımı da yine çatılarda fazla kullanılan bir uygulamayken ses yalıtımı nadiren tercih edilmektedir.6

  1. Döşemelerde Mantolama

Binaların iç yüzeyindeki zemine oturtulan döşemelerde katlar arasındaki ısı ve sıvı akışkanlığını önlemek için uygulanan bu mantolama çeşidinde suya dayanıklı olduğu için daha çok XPS levhaları tercih edilmektedir.

Kaynak:https://www.ilkelihaber.com


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :