Teşvikte Suistimal Uyarısı

Kategori : İnşaatTarih : 21 Mart 2017


İstihdam seferberliği, sigortasız çalışan sayısını aşağı çekiyor. Ancak madalyonun diğer yüzünde teşvikten yararlanmak için “önce çıkış-sonra giriş” şeklinde “suistimal”ler var.

Başlatılan istihdam seferberliği, işsizliğin azaltılmasının yanında kayıt dışı çalışma ve taşeron sistemini de etkiliyor. Kayıt dışı işçi çalıştıran firmalar, işçilerini kayıt altına alırken, dışarıdan hizmet alarak sözleşmeli işçi çalıştıran işletmeler de bu çalışanları tam kadrolu olarak istihdam etmeye başladı. Öte yandan tespit edilen birtakım sıkıntılara da yüksek cezalar getirildiği bilgisi var. Desteklerden yararlanmak adına çalışanını 3 ay süreyle sigorta dışında bırakmak isteyenlerin tespit edildiği belirtiliyor. Bu nedenle bu şartın yeniden yorumlanması isteniyor.

Dünya Gazetesi’nden Sercan Akıncı’nın haberine göre, seferberlik konusunda konunun tarafları uyarıyor: “Eşini, dostunu sigortalı gösteren uyanıklara karşı dikkatli olunmalı. Gelecek yıl işçisini çıkartandan verilen teşvikler geri alınsın.”

Kayıtdışı istihdam yüzde 40’ın altına indi

Devletin çalışanlara dönük verdiği teşviklerin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Tahsin Öztiryaki, bu nedenle kayıt dışı çalışan sayısında azalma olacağı görüşünde. Bu destekler nedeniyle kimsenin kaçak işçi çalışmak gibi bir sorununun olmayacağını vurgulayan Öztiryaki, devletin verdiği teşviklerin uzun vadede vergilerle geri döneceğini kaydetti. İşçiyi alan şirketin, işlerden memnunsa o kişileri işten çıkarmayacağını vurgulayan Öztiryaki, “3 ay işsiz kalanların işe alınması halinde seferberlik desteklerinden yararlanılması konusu bence yorumlanmalı. İnsanları işten çıkarıp, 3 ay işsiz, sigortasız bırakıp, ondan sonra işe almak gibi bazı düzensizlikler yapıldığı tespit edildi. Buna büyük cezalar kondu. Bunların olmaması gerekiyor. Rekabet hem dünyada hem de Türkiye’de geçerli. Kayıt dışılık azalırsa işini düzgün yapan şirketler için pozitif etki yapacak” diye konuştu.

İstihdam piyasası olumlu sinyaller veriyor

Türkiye’de iş arayanların ve işverenlerin tercih ettiği online insan kaynakları platformu Kariyer. net’in her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Şubat 2016 dönemine ait verileri geçtiğimiz gün açıklanmıştı. Şubat ayında yayınlanan 13 bin 673 yeni iş ilanı, iş günü ortalamasına göre, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 7 azalırken; Ocak 2017’ye göre yüzde 8 oranında artış gösterdi. Şubat 2017’de Kariyer.net’te yayınlanan toplam iş ilanı sayısı 48 bin 324 olarak gerçekleşti. 2017 yılı Şubat ayında yayınlanan iş ilanları ile 48 bine yakın kişi iş fırsatı yakaladı. İstihdam Endeksi şubat ayı verilerini değerlendiren Kariyer. net Genel Müdürü Fatih Uysal, “2017’ye küçük hareketlenmelerle başlayan istihdam piyasasını şubat ayında iş günü ortalamaları üzerinden değerlendirdik. Rakamlar geçen yılın aynı ayına göre düşük görünse de Ocak 2017’ye göre bir artışın olduğu göze çarpıyor. Bilindiği gibi ocak ayı da aralık 2016’ya göre %5 artmıştı. Dolayısıyla ocak ayında başlayan artışın sürdüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca yaz aylarının yaklaşması nedeniyle Antalya’daki istihdam imkanlarındaki yükseliş ve turizm sektöründe başvuru yapılan ilanlardaki artış da istihdam piyasası açısından olumlu sinyaller veriyor” değerlendirmesini yaptı.

kaynak:yapıhaberleri


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :