Yazlıklar için de su yalıtımı önemli

Kategori : Su Yalıtımı, YalıtımTarih : 28 Ağustos 2017


Uzmanlar, yıl boyu kapalı kalan yazlıkların sahiplerini, “su yalıtımı” konusunda uyarıyor.
Kanserojen etkilerin önüne geçme, bina ömrünü uzatma ve depreme dayanma açısından hayati önemdeki su yalıtıkımı konusunda uzmanlar, yazlık sahiplerini uyarıyor. Uzmanlar, yalıtımsız evlerin en ufak yer sarsıntısında yıkılma riskine ve içinde oluşan küf ve bakteriler nedeniyle insan sağlığına zararlarına işaret ederek; ev alacakların öncelikle su yalıtımı olup olmadığını öğrenmeleri; yazlık sahiplerini de su yalıtımı yoksa mutlaka yaptırmaları konusunda uyarıyor. 

Yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından Canpa’nın Yönetim Kurulu üyesi Murat Özcan, su yalıtımının hem bina ömrü hem insan sağlığı için şart olduğunu ifade ederken “Tüm sene kapalı kalan yazlık evinizde oluşan küf ve rutubetin sebebi evinizin tüm sene kapalı kalmış olmasından ziyade maruz kaldığı yağmur ve yeryüzü suyundan korunamamasıdır” diyor. Özcan, insan hayatı, konforu, sağlığı ve ülke ekonomisi için hayati önemdeki su yalıtımının, bina maliyetinin sadece yüzde 3’üne denk gelen yapım masrafının sağladığı yararla kıyaslanamayacak kadar düşük olduğuna dikkati çekiyor.  

Kış aylarında yağan yağmurların binaları fazlasıyla etkilediğine işaret eden Özcan, şu bilgileri veriyor:“Türkiye’de birçok tatil bölgesi kış aylarında sağanak yağış alıyor ve su yalıtımı gerçekleştirilmemiş evler ciddi oranda suya maruz kalıyor. Bu da hem evin çürüyüp depreme dayanıksız hale gelmesine, hem evde oluşan rutubet ve küfün kanserojen etkisinin eve yayılmasına sebep oluyor. Unutmamalı; binayı nem, insanı ise çürük bina öldürür. Bazı müteahhitler inşaat maliyetini düşürmek amacıyla su yalıtımından kaçınmak için  ‘burada su yok’ diyebiliyor. Burada su yok demek yalandır. Her yerde su vardır. İlla deniz ya da kar yağmasına, sert geçen kış koşullarına gerek yok; yağmur yağan her yerde su vardır. Çünkü yağan yağmur toprağın altına giriyor ve kanalizasyona ulaşana kadar betonarmelere çarpıyor. Bu nedenle yapılan tüm yapılarda su yalıtımı hem bina sağlamlığı hem de insan sağlığı için, yani insan hayatı için zorunlu olması gerekir.”


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :