Binalarda yeşil sertifika almak isteğe bağlı olacak

Kategori : EnerjiTarih : 24 Aralık 2017


Binalar ve yerleşmeler için yeşil sertifika almak isteğe bağlı olacak. Yeşil Sertifika Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlar tarafından yine Bakanlıkça belirlenen ölçüt ve yüzdeler çerçevesinde verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği”ni Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe koydu. Böylece bina ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için değerlendirme ve belgelendirme sistemlerinin oluşturulmasına, değerlendirme ve belgelendirme sürecinde rol alacakların görev, nitelik ve sorumluluklarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Yönetmelik kapsamında binalar ve yerleşmeler için ‘Yeşil Sertifika’ almak isteğe bağlı olacak.

BAKANLIK KLAVUZLA PERFORMANS ÖLÇÜTLERİNİ BELİRLEYECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanacak değerlendirme kılavuzuyla binalar ile yerleşmelerin belgelendirilmesine ilişkin performans ölçütleri ve bunların ağırlık yüzdeleri tayin edilecek.

Bakanlık, değerlendirme kuruluşu olmak için başvuranlardan komisyon incelemesi sonucunda yetkinliğe haiz olduğunu tespit ettiği kuruluşlara yetki belgesi verecek. Değerlendirme kuruluşları, bu yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı Bakanlığa karşı hukuken sorumlu olacak. Yönetmelik kapsamındaki iş ve işlemler, YeS-TR’de gerçekleştirilecek.

Bina veya yerleşme sahibi veya temsilcileri, yeşil sertifika almak için yeşil sertifika uzmanı aracılığı ile Bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna müracaat edecek. Değerlendirme kuruluşu, yeşil sertifika değerlendirme puanlamasına göre işlem yapacak.

Yönetmeliğin yayınlanmasıyla 8 Aralık 2014 tarihli ve 29199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmelerin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik” yürürlükten kaldırıldı.

Enerji Günlüğü


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :