Aksa: “Doğalgaz Faturasını Yüzde 35’lere Kadar Azaltmak Mümkün”

Kategori : Enerji, YalıtımTarih : 11 Haziran 2019


İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aksa Doğalgaz’ın uzmanları ısı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklandığı belirtiyor ve çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak yüzde 35’e varan oranlarda, konut başına yıllık yaklaşık 850 TL tasarruf edilebileceğini söylüyor.

Aksa Doğalgaz’ın uzmanları alınabilecek küçük önlemlerle hem doğalgaz faturalarında önemli oranda azaltma sağlayabilir hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olunabileceğini ifade ediyor. Uzmanların önerdiği önlemler ise şu şekilde:

  • Binanıza ısı yalıtımı uygulamaları yaptırın: Isı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak yüzde 35’e varan oranlarda, konut başına yıllık yaklaşık 850 TL tasarruf edilebilir.
  • Doğru kombi cihazı seçin: İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüze 15 daha verimlidir.
  • Kombi bakımını ihmal etmeyin: Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur.
  • Termostatik vana kullanın: Termostatik vanalar, sıcak suyun radyatöre geçişini, oda sıcaklığı ayarladığımız değere erişince kısar veya tamamen kapatır. Sonuç olarak, sıcak su akışının kesilmesi, kombi ya da kazanların daha az çalışmasını ve yüzde 15’e varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
  • Kombiyi kapatmayın, düşük sıcaklıkta devam olarak çalıştırın: Kombi yeniden çalıştırıldığında, soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışır ve doğal gaz harcar. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Radyatörlerin yüzeyini kapatmayın: Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır.
  • kaynak:enerjiportalı

Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :