“BAKANLIK, ISI YALITIMI İÇİN TÜKETİCİYİ DE DESTEKLEMELİ”

Kategori : Isı Yalıtımı, YalıtımTarih : 19 Haziran 2019


Austrotherm Grubu İş Geliştirme Direktörü Özgür Kaan Alioğlu, sektörün tüm paydaşlarına “Artık tüketiciye üst seviyede verimli mantolama sistemlerine nasıl sahip olabileceklerini daha yüksek sesle anlatmamız gerekiyor!” diye seslendi. Alioğlu, 10-12 Nisan2019tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda yaptığı konuşmada“Sektörün tüm paydaşları olarak birlikte hareket ederek, ısı yalıtımını “Orta Kalınlık Tuzağı”ndan kurtarmayı başarabiliriz. Bakanlık’tan da beklentimiz; üretimin yanı sıra tüketimin de desteklenmesi” dedi.

Austrotherm Grubuİş Geliştirme Direktörü Özgür Kaan Alioğlu, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu’nda konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında, Türkiye uzun vadede ısı yalıtım kalınlıklarında Avrupa oranını yakalamayı hedeflemeli diyen Alioğlu, konuya şu sözleriyle açıklık getirdi:

 

Sektörün tüm paydaşlarına ortak çağrı

“Ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar çok enerji tasarrufu demek! Avrupa’da yaklaşık 12 cm civarında olan ısı yalıtımı kalınlıkları, ne yazık ki bizde hala 4 cm mertebelerinde. Yıllar öncesinde Avrupa ülkelerinde de ısı yalıtım levhaları, ülkemizde olduğu gibi düşük kalınlıklarda uygulanıyordu. Sektör paydaşlarının aldıkları ortak aksiyonlar sonucu,kamuoyunda konuya ilişkin farkındalık yaratılarak, uzun vadede yüksel yalıtım kalınlıklarına ulaşıldı. Şimdiki hedefleri ise 25 cm ve üzeri kalınlıkta ısı yalıtım levhaları kullanarak “Sıfır Enerji Binalar” yapmak. Sektörün tüm paydaşları olarak biz de kamuoyunda bu yönde bir farkındalık yaratmaya odaklanmalıyız.”

 

Hedef en az 2 kat daha fazla enerji tasarrufu

Levha kalınlıklarında hemen Avrupa ortalamalarına ulaşmayı beklemediklerini belirten Alioğlu,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Orta vadede ülkemizde uygulanan ısı yalıtım levhası kalınlıklarını en az 2,5 kat artırmaya hedeflenmeliyiz. Bu sayede 2 kat daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir, yatırımın geri dönüş sürelerini yüzde 40 oranında azaltabiliriz. Doğanın korunması açısından, enerji tüketiminin azalması sayesinde salınan karbon gazları miktarını yaklaşık yarı yarıya düşürebiliriz.”

 

“Bakanlığın kampanyasını ilgi ve heyecanla bekliyoruz”

Alioğlu: “Bu güne kadar, ülkemizde enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı uygulamaları ile ilgili devlet-sektör işbirliği ile yıllar süren, yoğun, özverili ve çok başarılı çalışmalar yapıldı. Yapılmaya da devam etmekte. Devletimizden ve sayın bakanımızdan beklentimiz; üretimi çeşitli devlet teşvikleri kapsamında olan ısı yalıtım ürünlerinin tüketimlerinin de teşviklerle desteklenmesi ve bu sayede tüketicilerin, ısı yalıtım ürünlerine daha kolay erişimlerinin sağlanmasıdır. Bu noktada, Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanımız Sn. Fatih Dönmez’in Türkiyede yapılan ısı yalıtım uygulamalarını 2 kat artırmak amacıyla, Maliye ve Hazine Bakanlığı, Çevre ve Şehircilk Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği, Enerji Verimliliği Derneği ve sektörümüzün çatı örgütü olan İZODER ile birlikte yürütüldüğünü açıkladığı ve önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşacaklarını belirttiği kampanyayı ilgi ve heyecanla bekliyoruz” dedi.

 

 


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :