Enervis, Binalarda Yapılabilecek Enerji Tasarrufu Yöntemlerini Sıraladı

Kategori : Enerji, Isı Yalıtımı, YalıtımTarih : 11 Haziran 2019


İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji verimliliği danışmanlık ve uygulama şirketi Enervis, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan enerji tüketimine karşı alınabilecek önlemleri paylaştı. Enervis, basit önlemlerle konut faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında enerji verimliliği ve tasarrufun önemine dikkat çeken Enervis, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan enerji tüketimine karşı alınabilecek önlemleri paylaştı. Enervis, basit önlemlerle konut faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

“Isı yalıtımı, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor ve bütçeye önemli katkıda bulunuyor”

Enervis, ıs yalıtımının önenime dikkat çekerek, “Yalıtımsız binaların, pencereleri, duvarları, merdivenleri, tavanları, eşyaları ve zemin döşemeleri bile ısı kaybında önemli bir yere sahip. Bu da faturaların yüksek gelmesindeki en önemli sebep. Binanın toplam inşaat maliyetinin sadece yüzde 3’ünü oluşturan ısı yalıtımı, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor ve bütçeye önemli katkıda bulunuyor. Isı yalıtımı, çevre dostu olmasının yanı sıra binanın ömrünü de uzatan bir işlem. Isı yalıtımıyla hem binanızın ömrü uzuyor hem de paranız cebinizde kalıyor.” diye bildirdi.

Enervis enerji tasarrufu için uygulanabilecek diğer basit yöntemlerden bazıları ise şöyle sıraladı:

 • Kuzeye bakan pencerelerinizin perdelerini, varsa panjurlarını kışın kapalı tutun.
 • Oda sıcaklığını 1 derece azaltarak yüzde 6 enerji tasarrufu yapmak mümkün. Oturma odaları için 22 °C, yatak odaları için de 20 °C olan ideal oda sıcaklıklarını tercih edin.
 • Radyatörlerinizin önünü uzun perde ve/veya mobilyalarla kapatmayın.
 • Evinizi havalandırmak için güneşli veya öğlene yakın zaman dilimini tercih etmeye çalışın.
 • Buzdolaplarınızın arkasında hava sirkülasyonu için yeterli boşluk bırakın.
 • Beyaz eşya veya ısıtma soğutma amaçlı cihaz alırken, ihtiyacınıza uygun kapasitede ve enerji verimli olanları tercih edin.
 • Kapı ve pencere kenarlarındaki boşlukları yalıtım bantlarıyla kapatın.
 • Isı verimliliği yüksek çift cam kullanarak ısı kaybını yüzde 50 oranında azaltabilirsiniz.
 • Gereksiz durumlarda lambaları söndürerek tasarruf edin. Özellikle çocuklar bu konuda daha duyarlı hale getirilebilir.
 • Bir akkor lamba, kompakt floresan veya LED’li lamba ile değiştirildiğinde, aydınlatma maliyeti yüzde 80’e varan oranlarda azalır.
 • Kullanmadığınız zamanlarda şarj aleti, televizyon, DVD player, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli aletlerin fişlerini prizden çekin.

“Kullandığımız enerjinin yüzde 70‘ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz.”

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Dünyamızda, en önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükeniyor, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasında. Bunun yanında kullandığımız enerjinin yüzde 70‘ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz. Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerinden birini oluştururken, ülkemizin bütçesinde de enerji en yüksek harcama kalemimiz durumunda.” diye kaydetti.

kaynak:enerjiportalı


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :