İSTANBUL YEREL SEÇİMİNE BAŞKAN ADAYLARININ ENERJİ PROJELERİ

Kategori : EnerjiTarih : 19 Haziran 2019


YSK tarafından karar verilen İstanbul yerel seçimlerinde Belediye Başkan adaylarının yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik projelerini karşılaştırdık.

Ekrem İmamoğlu’nun enerji vaatlerinde ; yenilenebilir enerji, atık yönetimi, enerji verimliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele konularına yönelik bir eylem planı hazırlanarak 6 ay içinde uygulamaya geçirileceği belirtmiştir.

 

İmamoğlu tarafından İstanbul İklim Eylem Planı’nda kent paydaşları, ilçe belediyeler, ilgili kurum temsilcileri ve STK’ların bu süreç içinde yer alarak bütünsel bir yaklaşım çerçevesinde planın hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

 

 

“Temiz enerji çok önemli önceliğimiz olacak” diyen  İmamoğlu, İstanbul için yenilenebilir enerji seferberliği ilan edileceğinin de sözünü vermekte olup yenilenebilir enerji üretiminin sağlanmasına yönelik kooperatiflerin kurulmasına da teşvik edileceğini belirtmiştir. Böylelikle karbon salımını azaltılarak küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı ciddi bir savaşta başlatılacaktır.

 

 

 

İmamoğlu  ;Güneş enerjisine (GES) yönelik kurulacak alanlar için detaylı analiz yöntemli çalışmalar yapılarak ‘Güneş Enerjisi Santrali’ kooperatifleri destek sunularak teşvik edilmesi sağlanacağını vaat etti.

Yine güneş enerjisinde düzenlemeler sonucu kurulum prosedür süreçleri azaltılmış olan çatı güneş sistemi ve santrali kurulumlarına yönelik ise İmamoğlu, 100.000 çatı üstü güneş enerjisi sistemi kurulumu yapacağını belirtirken İstanbul’da yer alan tüm dış aydınlatmalarında kendi enerjisini sağlaması için ise kademeli bir planla güneş enerjisiyle çalışacak şekilde kendi elektriğini üreteceği de açıkladı.

 

 

İBB’ye ait olan tüm otoparkları çatı üstü güneş enerjisi sistemiyle donatılarak OGES’ler (Otopark Güneş Enerji Santralleri) hızla hizmete girecektir. Ayrıca Atatürk Olimpiyat Enerji Arena ve atıl durumdaki Atatürk Olimpiyat Stadı’nda çatı üstü güneş paneli sisteminin kurulması da sağlanacaktır.

 

 

İmamoğlu;İstanbul içinde yeşil koridorlar meydana getirilecek ve yeşil alan miktarı ise 3 katına çıkarılacaktır. Böylece hava kirliliği de önemli oranda azaltılacak olup enerji verimliliğine yönelik uygulamalara teşvik sağlanarak yeni yapılarda, ısı yalıtım standartları, yenilenebilir enerji, gri su kullanımına yönelik düzenlemeler ile kentsel dönüşüm de olan yapılarda karbon salımı minimum seviyeye indirilecektir.

 

 

Atık sorununun önemli bir unsuru olan bilinçsiz toplama ve yetersiz geri dönüşüm konularına yönelik bilinçlendirme çalışmalarına en kısa zamanda okullardan başlananak sıfır atık ve ayrıştırmaya yönelik gerekli bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri düzenlenecektir.

 

İmamoğlu  “Marmara denizi ölü bir denize dönüşmek üzere” konunun bölgesel, ulusal ve uluslararası olarak ele alınacağını çözümü yönelik ise mevcut arıtma tesislerinin hızla ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürüleceğini ifade etmektedir. Böylece Marmara’nın yeniden canlanarak istenilen bir plajdan güven içinde denize girebileceği ve balık türlerinin İstanbul’u terk etmeyeceğini de söyledi.

 

Binali Yıldırım’ın yayımladığı  enerji seçim vaatlerinde ;İstanbul’da çöp  ayrıştırma sonucu kazanılacak gelirle öğrencilerin toplu taşımayı daha da indirimli kullanması sağlanacak.

 

 

2018’den günümüze İstanbul’da tüketilen enerjinin %25’i yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor. Odayeri LFG Üretim Tesisinde 45 MW/H; Kömürcüoda LFG Üretim Tesisinde 20 MW/H yenilenebilir enerji, çöp gazından üretiliyor. Böylece yılda 300 bin hanenin enerji tüketimi yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor. Bununla birlikte 800 bin aracın bir yıllık emisyon salınımı eşdeğerindeki 6.5 milyon ton sera gazı salınımının önüne geçilirken 2023 hedefleri kapsamında şuan % 25 olan yenilenebilir enerji üretimini % 60’a çıkartılacaktır. Toplamda 496 MW/H yenilenebilir kaynaklardan enerji üretilecek olup 1 milyar 300 bin lira enerji tasarrufunun sağlanması öngörülmektedir.
 

Hasdal Düzenli Depolama Sahasında kurulacak güneş enerjisi tesisiyle ilk etapta 5 MW, ikinci etapta ise 9 MW olmak üzere toplamda 14 MW elektrik üretimi planlanırken üretilen bu elektrikle 11 bin 760 hanenin elektrik tüketiminin karşılanmasıyla yıllık 7.840 aracın ürettiği karbon miktarına eşdeğer olan 9.520 ton karbon salınımının önüne geçilmesi planlanmaktadır.

 

Silivri’de yapılacak Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi’nde yapay zeka destekli gaz toplama sistemi kullanılması planlanırken bu sistemle 462 bin hanenin tüketimine eşdeğer enerji üretimi yapılacaktır. Böylece yılda 2 milyon karbon emisyonunu azaltılırken bu tesiste CNG yakıtı üretilecek bu yakıtlar ise araçlarda ve pek çok alanda kullanılacaktır.
 

Sakarya’da yapılacak Melen Hidroelektrik Santrali ile 45MW’lık enerji üretimi yapılması planlanırken elde edilen enerjiyle 110 bin hanenin tüketimi kadar enerji üretimi yapılacaktır. Bu tasarrufla yılda 86 bin ton karbon emisyonu salınımının azaltılması öngörülmektedir.

 

 

Uygun binaların çatılarında kurulacak güneş panellerinden elektrik üretilerek büyükşehir enerji ihtiyacı için kullanılıcak olunup çatısı kullanılan binaların ortak alan elektrik gideri ise karşılanacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılarken, İstanbullu’nun ev bütçesine katkı da sağlanacaktır. Apartmanların, sitelerin ortak alan elektrik gideri, İBB tarafından kurulacak güneş panellerinin ürettiği enerji ile sağlanacaktır.

kaynak:enerjihaber


Etiketler :
Paylaş      
     
     
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :